Zahrada s prvky Feng Shui je vždy jedinečná

S učitelem Feng Shui Robertem Haluskou, který se podílel na realizaci zahrady v Šeberově, jsme si povídali o tom, že se dá postavit dům i zahrada v souladu s přírodou tak, aby se tu žilo šťastně.

Na zahradě, založené před osmi lety, se objevuje mnoho prvků Feng Shui. Jde o pět elementů přírody, kde dřevo sytí oheň, oheň zemi, země rodí kov, kov rodí vodu a voda sytí dřevo. V tomto cyklu je příroda zharmonizována a v tomto smyslu se k jednotlivým elementům přiřazují barvy, čísla, tvary, materiály podle světových stran. „Tak např. dřevo patří na východ s číslem 3 a jihovýchod s číslem 4. V této části zahrady se nalézají stromy i kámen jako element země, ale zaručeně sem nepatří oheň,“ vysvětluje Robert Haluska a dodává: „Když se budeme řídit těmito principy, mohou nám pomoci v životě z jedné třetiny, což je dost. Další věci souvisejí s dědičností a prostředím, ve kterém žijeme. Feng shui je staré šest tisíc let a využívá se ve všech oborech lidské činnosti včetně obchodu.“

Každý dům se dělá na míru

Umístění domu na pozemku je zásadní a tvoří sedmdesát procent Feng Shui. Každá věc kolem nás má nějaké vyzařování, proto se dům dělá na míru členům rodiny nebo univerzálně podle přírody. Dům má mít svou tvář s výhledem (červený fénix) a krytá záda (černá želva) v podobě hory nebo vyššího domu či plného vyššího plotu, který vytváří stabilitu. Vstupní dveře (vchod do domu) podle muže (jeho ming kua čísla), podle ženy (ming kua čísla) se umístí ve správném směru sporák (nebo podle toho, kdo více vaří). Každá místnost v domě je zase individuální, např. ložnice je jihozápad, kuchyň tvoří srdce domova atd.

Zahrada není nikdy definitivní

Feng shui zahrada se buduje vždy originální a jedinečná. Podporuje naše zdraví, je místem setkávání s přáteli i s rodinou, ale i místem, kde se řeší obchod. Rostliny tvoří neustálou proměnu barev podle ročních období. Zahrada je tzv. bezúdržbová, přesto ji budou majitelé zdokonalovat celý život. Základní prvky a elementy přírody jsou zde umístěny tak, aby byly vyvážené, v souladu s přírodními cykly a žilo se tady harmonicky.Zahrada, kterou procházíme, je založena jako investiční a léčivá. Zatímco dům stárne a ztrácí na ceně, dobře založená zahrada se léty jeho ceně přiblíží. A jak říká náš hostitel, 60letý strom nevyrobíme!

Pozemek je pravidelný, není to trojúhelník, ani se nezužuje, což je pro zahradu dost důležité.

„Třeba pohled z terasy do zužujícího se prostoru by vytvářel sklíčený život. A kdo by chtěl hledět do zužujícího se místa?“ vysvětluje Robert Haluska.

Každý prvek má svůj význam

Dřevo

Každého zaujme vítací strom na jihovýchodě. Jeho větev, neboli ruka, vítá slunce, dívá se na jihovýchod, kde se nachází význam,,růst a pokračování cesty“.
Na východě jsou vysazeny tři stromy představující nový začátek, zdraví, předky a minulost. Pětičlennou rodinu symbolizuje pět buxusů. Kámen v jejich bezprostřední blízkosti podtrhuje stabilitu rodiny, prorostlé rostliny její nerozdělitelnost a zdolání všech životních překážek.

Kámen

U vstupu do zahrady po levé straně nás vítá japonská lampa (druh lampy – vítací). Říká nám, že jsme si přišli na toto místo odpočinout, dát si čaj, meditovat, pohovořit nebo jen tak být… Kameny v zahradě znamenají stabilitu a jistotu, jsou zapuštěny jednou třetinou do země (vytvářejí horu), nemají být v zahradě jen tak pohozené. Stejně jako dům i kámen má svou tvář. „Proto než usadíme kámen, najdeme mu tvář, umístíme ho směrem, kde na něj uvidíme, uděláme si pohledový průhled z terasy, aby se na nás díval. Kámen nesmí mít díru a už vůbec ne namířenou na dům! To by znamenalo, že nás někdo pozoruje, sleduje (vykradení domu, problém se zákonem, apod.), což není žádoucí,“ zasvěcuje nás do tajů přírody průvodce. Na pozemku se vyskytují jen oválné kameny. Kámen nemá být špičatý na výšku (když, tak má být sražená). Proč? Vypovídal by o majiteli, že je nejlepší (vysoké ego) a nikdo přece není nejlepší věčně!

Cesty

Cesty v zahradě jsou klikaté jako řeka nebo jako život. Rovné řeky příroda přirozeně nevytváří. Prudké cesty jsou jako rychlý život, neužijeme si ho, nestihneme vnímat vše krásné a zahrada je nejvíc. Je víc než dům, je to příroda a my z ní přece vycházíme, tam je nám nejlépe. Když máme radost, jdeme do přírody, je-li nám smutno, můžeme jít také, protože příroda dobíjí naši životní energii.

Voda

Voda je také život. Nacházejí se tu dvě originální jezírka, to první s brokátovými (koi) kapry, kteří ve vodě mají vlastní řád. Když přijde do zahrady návštěva, připluje jako první kapr,,průzkumník“ (zelený) a teprve pak ti ostatní.

Ryby se hladí, krmí, u ryb se řeší i obchod, jsou dobrá investice a hlídají čistou a zdravou vodu, což opět znamená zdraví pro rodinu. Druhé jezírko má tvar Vietnamu, je propojené s tím prvním. Můstek na jihozápadní straně je podporou partnerství (JZ), červený pro slávu a uznání (element oheň, jih) a tak, jak jde nahoru a dolů, představuje proměnnou životní sílu, energii jinu-jangu, v odrazu s vodou tvoří kruh, kolo a to je vesmír, nebesa.